Samodzielna nauka języka francuskiego

Kategorie Metody nauki,Polecam

Język obcy – czy możesz uczyć się samodzielnie? Co możesz zrobić, żeby podnosić swoje kompetencje językowe? Jest tyle możliwości!

Po pierwsze, możesz aktywnie wykorzystać czas spędzony na lekcjach języka obcego w szkole (nie zawsze się udawało, prawda?) Możesz iść na stacjonarny kurs lub wybrać taki, odbywający się w kraju, którego języka chcesz się uczyć. Możesz zapisać się do klubu językowego, poznać native speakera. Kiedy posiadasz już odpowiedni poziom znajomości języka, możesz wyjechać i kształcić się zagranicą, wziąć udział w wymianie studenckiej, pracować jako au pair lub znaleźć pracę wakacyjną…

Świetny pomysł! Ale do tego wszystkiego potrzebujesz czasu, zaangażowania osób trzecich, często rezygnacji z zobowiązań, a przede wszystkim pieniędzy, często bardzo dużych. Porozmawiajmy o tym, co możesz zrobić samodzielnie, za darmo, niewielkim nakładem czasu, kiedy znasz już język obcy na podstawowym poziomie:)

samodzielna nauka języka obcego

SAMODZIELNA NAUKA JĘZYKA OBCEGO:

 • Znajdź cel i motywację. Chcesz podróżować, czytać poezję francuską w oryginale, wyjechać na studia, zmienić pracę, dogadać się ze znajomymi z zagranicy? Określ cel i uzasadnij podjęcie decyzji o rozpoczęciu/powrocie do nauki języka. Trzymaj się tego, co postanowiłeś!
 • Mów/pisz codziennie kilka zdań w języku,  z którym się oswajasz. Może to być tradycyjny pamiętnik, smsy, dyskusja na zagranicznym forum. Ważne, żebyś formułował zdania, które przydadzą Ci się w prawdziwych sytuacjach. Pisanie będzie łatwiejsze niż mówienie, ale z tym drugim nie zwlekaj zbyt długo!
 • Czytaj w języku obcym: bajki, artykuły, książki (na początek easy reader), poezję, blogi 🙂
 • Słuchaj piosenek, podcastów z transkrypcją (3 razy: samo audio, dźwięk z tekstem i znów tylko audio)
 • Zapisuj i ucz się całych zdań i wyrażeń. Wzbogacaj słownictwo o całe wyrażenia i rób sobie z nich sprawdziany:) Możesz się do nich przygotowywać odręcznie zapisując zdania na większych fiszkach. Wypisuj/tłumacz zdania z pamięci do momentu, w którym będą zapisane w 100% prawidłowo.
 • Nie jestem zwolenniczką nauki listy słówek, ale jeśli wolisz tak robić i wzbogaca to Twój zasób używanych wyrażeń, możesz skorzystać fiszek lub serwisów językowych:

www.memrise.com

www.livemocha.com

www.babbel.com

www.quizlet.com – tutaj możesz uczyć się też elementów gramatyki: końcówek, odmiany czasownika, zapisując w jednej z kolumn np. nazwę czasu gramatycznego i czasownik w bezokoliczniku, a w drugiej prawidłową jego formę w czasie, którego się uczysz

 • Jeśli używasz tradycyjnego słownika, możesz zaznaczać słówka, których już wcześniej szukałeś, podkreślać je lub jakoś kolorować. Kiedy kolejny raz trafisz na to słówko w słowniku, będziesz wiedział, że już kiedyś sprawdzałeś jego znaczenie, co może pomóc w zapamiętaniu go. Oczywiście drugie takie „słownikowe spotkanie” też jakoś zaznaczamy. Do trzech razy sztuka? 🙂
 • Oglądaj filmy i seriale (na początku głównie te, które masz i znasz w wersji polskiej) z oryginalnymi napisami, później bez napisów; staraj się wyłapywać nowe i interesujące wyrażenia. We współczesnych filmach masz świetną prezentację żywego języka!
 • Korzystaj z gotowych platform przeznaczonych do nauki języka online:

www.apprendre.tv5monde.com

 • POWTARZAJ: mówienie, pisanie, czytanie, słuchanie. Powinieneś przepracować kilka razy to samo zagadnienie/tekst/odcinek/piosenkę. To działa!

Daj znać, jak Ci idzie 🙂

Aga

 • bededziennikarka.blogspot.com

  Moja motywacja niestety zawsze szybko uciekala. Motywowaly mnie aplikacje w telefonie, ale niedawno podjęłam kurs francuskiego. I mysle, że tu nauczę się najwięcej 🙂

  • Każdemu wedle potrzeb:) Fajnie, że masz świadomość swojego nastawienia i że znalazłaś metodę dla siebie. Moim zdaniem kursy są idealne na początek 🙂

 • Pingback: Kartkówka ze słówek - czy to najlepsza metoda na naukę?()