Wiosenna koniugacja – powtarzamy, odmieniamy, odmieniamy i powtarzamy…

Kategorie Metody nauki

Koniugacja nasza ulubiona! Żeby nie było tak strasznie nazwijmy ją… wiosenną. Mam dla Was odrobinę wiosennej koniugacji (i motywacji).

Powtarzanie czasowników to taka mantra naszego ulubionego języka. Metod nauki jest wiele. Wiecie, że nie przepadam za pamięciówkami, które szybko tracą swoją moc. Nie mam Bescherella i raczej nie recytuję „wierszyków” z odmianami, ale jakoś powtarzać je trzeba, dlatego nasza nadzieja w ĆWICZENIU i UŻYWANIU CZASOWNIKÓW.

smartphone-925120_1920

Przygotowałam mini-narzędzie na początek. To taka moja „powtórka po zimie”. Może i Wam się przyda?

Wiosenna koniugacja I – lista czasowników

Wiosenna koniugacja I

Wiosenna koniugacja I – uzupełniona

Znajdziecie tutaj tabelkę z 22. czasownikami w 4 podstawowych czasach. Powtórka jest łatwa. Drukujecie plik z ćwiczeniem, uzupełniacie odmiany i sprawdzacie z uzupełnionym plikiem. Tabelkę można wykorzystać na kilka sposobów:

  1. Dopisujecie odmieniony czasownik.
  2. Dopisujecie odmieniony czasownik i dalszy ciąg zdania np. Mes copains veulent jouer au foot.
  3. Kończycie zdanie i tłumaczycie je na polski.
  4. Zamiast kończyć zdanie możecie dołożyć sobie jedną formę do podanej przeze mnie i odmienić ten sam czasownik kilka razy.
  5. Trzecia część tabelki jest pusta, żebyście mogli dopisać czasowniki, których Wam tutaj zabrakło.

Zachęcam do wykorzystywania tabelki w wygodny sposób. Róbcie, co Wam się podoba. Podkreślajcie, zaznaczajcie, budujcie zdania. Możecie napisać historyjkę na odwrocie używając wyuczonych odmian.

Polecam Wam uzupełnianie ćwiczeń i naukę pozostałych form z aplikacją Le Conjugueur, którą poznałam dzięki Uli. Szybko znajdziecie każdą odmianę i upewnicie się, co do formy. Już łatwiej nie będzie 😉

Oczywiście będę konstruować kolejne tabelki z innymi czasownikami i kolejnymi czasami. Nie ominie nas tryb warunkowy i subjonctif. Boicie się? Bo ja tak!

Powodzenia:)

A.