Nauczysz się czegoś z tego YouTube’a?

Kategorie Metody nauki

francuski na youtube

Dzisiaj to dla nas naturalne, że szukamy informacji, wiedzy i rozrywki w Internecie. Tak wiele dobroci na wyciągnięcie ręki i w ilości nie do przerobienia. Jak to jest u Was, jak wykorzystujecie te możliwości?

SŁUCHANIE

Dobrze wiemy, jak ważne jest osłuchanie się z językiem podczas nauki. Kiedyś sprowadzało się to do odtwarzania kaset i płyt dołączonych do podręczników. Sama pamiętam czasy, jak w liceum zaczynałam uczyć się francuskiego i jedynym źródłem żywego języka było kilka telewizyjnych kanałów francuskich, które i tak odstraszały początkujących… Nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby zacząć szukać francuskiego w Internecie (ten służył mi wtedy raczej do rozmówek na gg i wyszukiwania jakiejś wiedzy okołoencyklopedycznej – tak było :)).

YOUTUBE

Tak się złożyło, że YouTube, którym się dziś zajmiemy, dopiero powstawał (uruchomiony w 2005 roku) i na początku nie miał raczej celu edukacyjnego. Nikt chyba nie przewidywał, jak szybko serwis będzie się rozrastał i jaką popularność uzyska. No może Google to odgadło, bo przejęło serwis już po roku istnienia 😉 Wystarczył dostęp do platformy i coraz lepszy sprzęt nagrywający, a ludzie sami budowali serwis. Z ogromną korzyścią dla osób uczących się języków. Nagle otrzymaliśmy nielimitowany dostęp do video z całego świata, nie tylko tych muzycznych i rozrywkowych (filmiki z kotami albo pandami…), ale też edukacyjnych. Z czasem na YT dotarły serwisy informacyjne, wywiady i w końcu transmisje na żywo i kanały specjalistyczne. Dziś można powiedzieć, że jest tam wszystko. Jeszcze nikt tego nie sprawdził, ale tylko dlatego, że nie wystarczyłoby mu życia, a liczba filmów wciąż rośnie.

Przejdźmy do korzyści, jakie mogą mieć frankofile z oglądania YouTube’a. Codzienne słuchanie języka, którego się uczysz jest niezwykle ważne. W związku z tym, że to bardzo proste zadanie, koniecznie powinieneś się do niego przyłożyć. Już w tej prezentacji, którą Wam kiedyś polecałam, poruszany jest temat, jak wpływa bierne słuchanie języka obcego na dorosłego ucznia. Czy chłoniemy podobnie jak dziecko, które poznaje swój język ojczysty? Czy wystarczy bierne słuchanie? Zdania są podzielone, ja będę Ci polecać raczej aktywne słuchanie.

francuski na youtube

JAK TO ROBIĆ?

Ze względu na różnorodność filmów, Waszych upodobań i poziomu znajomości języka, nie mam jednej odpowiedzi, co powinieneś oglądać (choć na koniec podzielę się kilkoma propozycjami). Skupmy się raczej na tym, jak oglądać,  żeby  było to skuteczne i stawało się przyjemnym ćwiczeniem, a nie zniechęcającym obowiązkiem.

  1. Jeśli dopiero zacząłeś się uczyć języka, skup się na kanałach dedykowanych początkującym.
  2. Sprawdzaj w ustawieniach, czy autor umieścił w filmie napisy. Nie musisz z ich włączać od razu, ale kiedy poczujesz, że łatwiej byłoby coś przeczytać, niż usłyszeć, możesz to zrobić w dowolnym momencie.
  3. Znajdź tematykę, która Cię interesuje. Możesz zacząć od kanałów edukacyjnych. Później przechodzić do innych form. Lifestyle, kuchnia, samochody, polityka, kino? Już wyszukiwanie francuskich haseł może nas sporo nauczyć.
  4. Jeśli wciąż się uczysz i oglądasz filmy, żeby poznać nowe słownictwo, polecam kilkukrotne oglądanie jednego video. Trochę jak na ćwiczeniach ze słuchu w szkole. Za pierwszym razem po prostu oglądaj. Nawet jeśli nie rozumiesz wszystkiego, wiele możesz wywnioskować z kontekstu i obrazu. Za drugim razem zatrzymuj film i/lub włącz napisy, notuj nieznane słowa i wyrażenia. Przetłumacz je i obejrzyj film jeszcze raz.
  5. Możesz uczyć się ze zrobionej notatki, albo wracać do danego filmiku po jakimś czasie. To będzie bardziej skuteczne, bo video oferuje Ci wymowę i kontekst, co jest niezwykle ważne w nauce języka. Twórz tematyczne playlisty i regularnie do nich wracaj.
  6. Komentuj francuskojęzyczne filmy, czytaj komentarze innych i jeśli temat Cię zainteresował, wdawaj się w dyskusję.
  7. Polecam też powtarzanie nowych zdań i wyrażeń za autorem filmu. Najlepiej je zapamiętasz, jeśli postarasz się odtworzyć jego akcent i sposób mówienia. Zagraj to, naśladuj. Im zabawniej to zrobisz, tym większe szanse, że zapamiętasz.
  8. DLA CHĘTNYCH: Jeśli uczysz się na kursie albo lekcjach indywidualnych możesz przy okazji nawiązywać do filmów, jakie ostatnio widziałeś.
  9. Sporo pracy? Zacznij od tych najkrótszych i najprostszych filmów, a jeśli nudzi Cię YouTube, możesz wrócić do podręcznika 😉
  10. Korzystaj z francuskiej wersji YouTube’a.

FRANCUSKI NA YOUTUBE

KANAŁY EDUKACYJNE

Tutaj twórcy używają prostego języka, starają się mówić powoli, dołączają napisy do swoich filmów i tłumaczą różne zagadnienia i związki frazeologiczne, których nie spotkasz w podręczniku:

HomeLanguage – Patricia nagrywa w zaciszu domowym krótkie lekcje dotyczące słownictwa, gramatyki i kultury języka

Français Authentique – Johana chyba nie trzeba przedstawiać?

Oh la la! I speak French – odcinki z krótkimi rozmowami na różnych poziomach

Easy French – „francuski z ulicy”

INNE

Kanały, które ja oglądam to głównie te lifestyle’owe, poświęcone minimalizmowi, naturalnym kosmetykom i kuchni. Jeśli jesteście zainteresowani, polecam:

jenesuispasjolie

Simply Sophie

Sirene Bio

Beauty By Justine

L’instant K

 

RÉSUMÉ 

nauka języka na youtube

Miłego oglądania!

A.